Atrakcje Lądka Zdroju

Lądek Zdrój - Fontanna
Lądek Zdrój - Fontanna

 

   Lądek Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w europie, początki lecznictwa sięgają XIII wieku. Miasto położone jest we wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, nad rzeką Białą Lądecką, u podnóża Gór Złotych i Bialskich, u stóp Masywu Śnieżnika na wysokośći 420-500m n.p.m.

    

Atrakcje Całoroczne:

  • Arboretum - Idąc ul. Leśną lub Moniuszki można dojść do Arboretum, źródła Św. Jadwigi, czy też Stołowych Skałek. Arboretum jest czynne w okresie wiosennym i letnim od 10-18.
  • Trojak - Zamek Karpień - Dalsze spacery (do 4 godzin) to wejście na Trojak 766 m n.p.m. Idziemy szlakiem niebieskim od Jerzego do góry. Z tarasu widokowego na Trojaku, przy dobrej widoczności, można zobaczyć panoramę Gór Złotych, Bialskich, Masywu Śnieżnika, Krowiarek i dolinę Białej Lądeckiej. Dalej z Trojaka szlakiem niebieskim można dojść do Rozdroża Zamkowego i wielką okólną wrócić do Lądka lub dalej szlakiem niebieskim i zielonym dojść do ruin zamku Karpień. Ewentualnie szlakiem zielonym w kierunku Przełęczy Lądeckiej do kaplicy leśników i myśliwych w miejscu byłej wsi Karpów - powrót do Lądka wielką okólną lub ul. Zamkową.
  • Lądecki szlak spacerowy - Szlak spacerowy oznakowany kwadratami biało czerwonymi - czas przejścia ok. 4 godz. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od BORT PTTK, przejść przez most na Białej Lądeckiej dalej Dzielec - wieś Stójków, most na Białej Lądeckiej - Stołowe Skałki - źródło Św. Antoniego - Królówka - ruiny zamku Karpień - Rozdroże Zamkowe - Trojak - Rozdroże południowe - źródło Św. Jadwigi - arboretum – BORT PTTK.
  • Przejście graniczne Lutynia - Trawna - Ulicą Wolności, szlakiem żółtym idziemy do Przełęczy Lądeckiej, przekraczamy granicę (obwiązuje paszport dla dzieci do lat 18 - policja czeska często sprawdza i wystawia duze mandaty) i po 200 m widok na dolinę potoku Jawornik, a dalej przy dobrej widoczności Jezioro Nyskie. Idąc dalej szlakiem żółtym po 8 km dochodzimy do miasteczka Jawornik (można dojechać autobusem - we wsi Trawna, ok. 500 m od granicy, jest przystanek). Powrót z Przełęczy Lądeckiej przez Lutynię. Możliwy przejazd samochodem - nowa droga. na Przełęczy Lądeckiej.
  • Borówkowa Góra - Od przełęczy lądeckiej zielonym szlakiem dochodzimy do na szczyt Borówkowej 899 m - gdzie znajduje się wybudowana przez Repulikę Czeską wieża widokowa (wstęp wolny) - skąd piękny widok na całe wschodnie i środkowe Sudety, Kotlinę Kłodzką i pogórze sudeckie.
  • Wrzosówka - Z części uzdrowiskowej idziemy ul. Wolności do wsi Lutynia. Za ośrodkiem Nad Potokiem GEOVITA drogą w lewo można dojść do punktu widokowego na zboczach Modzela - piękny widok na Masyw Śnieżnika i Krowiarki - tą samą drogą należy wrócić. Dalej wieś Lutynia, za skrzyżowaniem obok kawiarni w lewo dojście do Wrzosówki. Na uwagę zasługuje niewielka galeria obrazów Kajówka (tylko w sezonie letnim) oraz odrestaurowany przez strażaków lądeckich kościółek. Powrót przez Przełęcz Lądecką lub przez wieś Wojtówka lub trasą, którą się przyszło.
  • Góra Trzech Krzyży - Za mostem Św. Jana wejście na teren Osiedla Słonecznego, dalej do góry na szczyt z widocznymi Trzemółtym kolorze. Ze szczytu widać panoramę miasta Lądka Zdroju, dalej Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Krowiarki.
  • Cierniak - Jaskinia Radochowska - Szlakiem niebieskim doliną Białej Lądeckiej przez Cierniak (595 m n.p.m.) do Jaskini Radochowskiej. Na Cierniaku kaplica MB - miejsce pątnicze, pozostałość po kalwarii. Dalej przez potok Jaskiniec do Jaskini Radochowskiej - należy mieć własne źródło światła.

 

 

W zimie:


     Kotlina Kłodzka to niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce pod względem infrastruktury narciarskiej.

 

Stacja Narciarska Lądek Zdrój to niewielki ośrodek narciarski położony na północnych stokach Trojaka. Od części zdrojowej Lądka Zdroju, ośrodek oddalony jest ok. 300m. W Stacji Narciarskiej Lądek Zdrój pracują trzy nowoczesne nowoczesne wyciągi. Dzięki temu, iż stok usytuowany jest na północno zachodniej stronie góry Trojak panują tam wyśmienite warunki śniegowe. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano trzy trasy zjazdowe - dwie z nich dla narciarzy początkujących (niebieskie) oraz jedna dla bardziej wymagających (czerwona). Na wyciągu zainstalowano nowoczesne oświetlenie oraz profesjonalny system naśnieżania.

Aktualne informacje oraz warunki pogodowe sprawdzą Państwo klikając tutaj:

http://www.narty.ladek.pl

 

Czarna Góra to nowoczesny ośrodek narciarski powstały w 1996 roku. Od momentu założenia wiele się zmieniło, corocznie prowadzone są nowe inwestycje i na dzień dzisiejszy ośrodek należy uznać za ścisłą czołówkę polskich stacji narciarskich. Poprzez dobre zaplanowanie szerokich tras i terenów narciarskich, budowę odpowiedniego i wydajnego systemu wyciągów, a także rozwinięty system sztucznego naśnieżania Czarna Góra obecnie jest liderem w Sudetach, a nawet w Polsce (ranking Onet.pl 2009 r.).

Aktualne informacje oraz warunki pogodowe sprawdzą Państwo klikając tutaj:

http://www.czarnagora.pl 

 

 

 

Stacja Narciarska Kamienica oferuje 4 wyciągi usytuowane na zboczach góry Zawada. Tereny zjazdowe należą do średnio trudnych i łatwych. Do wyciągów można dojechać drogą prowadzącą do wsi Kamienica lub drogą przez Bolesławów w kierunku wsi Nowa Morawa i pieszego przejścia granicznego na przełęczy Płoszczyna. Spragnieni białego szaleństwa znajdą tu wspaniałe warunki do nauki jazdy, jak i do bardziej zaawansowanych wyczynów.  Stacja zaprasza, także na jazdy nocne. 

Aktualne informacje oraz warunki pogodowe sprawdzą Państwo klikając tutaj: 

http://www.snkamienica.pl/