Atrakcje Lądka Zdroju

 

  • Arboretum - Idąc ul. Leśną lub Moniuszki można dojść do Arboretum, źródła Św. Jadwigi, czy też Stołowych Skałek. Arboretum jest czynne w okresie wiosennym i letnim od 10-18.
  • Trojak - Zamek Karpień - Dalsze spacery (do 4 godzin) to wejście na Trojak 766 m n.p.m. Idziemy szlakiem niebieskim od Jerzego do góry. Z tarasu widokowego na Trojaku, przy dobrej widoczności, można zobaczyć panoramę Gór Złotych, Bialskich, Masywu Śnieżnika, Krowiarek i dolinę Białej Lądeckiej. Dalej z Trojaka szlakiem niebieskim można dojść do Rozdroża Zamkowego i wielką okólną wrócić do Lądka lub dalej szlakiem niebieskim i zielonym dojść do ruin zamku Karpień. Ewentualnie szlakiem zielonym w kierunku Przełęczy Lądeckiej do kaplicy leśników i myśliwych w miejscu byłej wsi Karpów - powrót do Lądka wielką okólną lub ul. Zamkową.
  • Lądecki szlak spacerowy - Szlak spacerowy oznakowany kwadratami biało czerwonymi - czas przejścia ok. 4 godz. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od BORT PTTK, przejść przez most na Białej Lądeckiej dalej Dzielec - wieś Stójków, most na Białej Lądeckiej - Stołowe Skałki - źródło Św. Antoniego - Królówka - ruiny zamku Karpień - Rozdroże Zamkowe - Trojak - Rozdroże południowe - źródło Św. Jadwigi - arboretum – BORT PTTK.
  • Przejście graniczne Lutynia - Trawna - Ulicą Wolności, szlakiem żółtym idziemy do Przełęczy Lądeckiej, przekraczamy granicę (obwiązuje paszport dla dzieci do lat 18 - policja czeska często sprawdza i wystawia duze mandaty) i po 200 m widok na dolinę potoku Jawornik, a dalej przy dobrej widoczności Jezioro Nyskie. Idąc dalej szlakiem żółtym po 8 km dochodzimy do miasteczka Jawornik (można dojechać autobusem - we wsi Trawna, ok. 500 m od granicy, jest przystanek). Powrót z Przełęczy Lądeckiej przez Lutynię. Możliwy przejazd samochodem - nowa droga. na Przełęczy Lądeckiej.
  • Borówkowa Góra - Od przełęczy lądeckiej zielonym szlakiem dochodzimy do na szczyt Borówkowej 899 m - gdzie znajduje się wybudowana przez Repulikę Czeską wieża widokowa (wstęp wolny) - skąd piękny widok na całe wschodnie i środkowe Sudety, Kotlinę Kłodzką i pogórze sudeckie.
  • Wrzosówka - Z części uzdrowiskowej idziemy ul. Wolności do wsi Lutynia. Za ośrodkiem Nad Potokiem GEOVITA drogą w lewo można dojść do punktu widokowego na zboczach Modzela - piękny widok na Masyw Śnieżnika i Krowiarki - tą samą drogą należy wrócić. Dalej wieś Lutynia, za skrzyżowaniem obok kawiarni w lewo dojście do Wrzosówki. Na uwagę zasługuje niewielka galeria obrazów Kajówka (tylko w sezonie letnim) oraz odrestaurowany przez strażaków lądeckich kościółek. Powrót przez Przełęcz Lądecką lub przez wieś Wojtówka lub trasą, którą się przyszło.
  • Góra Trzech Krzyży - Za mostem Św. Jana wejście na teren Osiedla Słonecznego, dalej do góry na szczyt z widocznymi Trzemółtym kolorze. Ze szczytu widać panoramę miasta Lądka Zdroju, dalej Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Krowiarki.
  • Cierniak - Jaskinia Radochowska - Szlakiem niebieskim doliną Białej Lądeckiej przez Cierniak (595 m n.p.m.) do Jaskini Radochowskiej. Na Cierniaku kaplica MB - miejsce pątnicze, pozostałość po kalwarii. Dalej przez potok Jaskiniec do Jaskini Radochowskiej - należy mieć własne źródło światła.